logo z cieniem 2

Dnia 15 marca 2019 r. odbył się „Dzień Otwarty" w Gminnym Przedszkolu Samorządowym w Makowie Podhalańskim.
Dzieci, które jeszcze nie uczęszczają do przedszkola, mogły w tym dniu w towarzystwie rodziców zwiedzić naszą placówkę, uczestniczyć w zajęciach w różnych grupach oraz przekonać się, jak wygląda dzień w przedszkolu. Dzieci brały udział w ciekawych zabawach integracyjnych, ruchowo - muzycznych oraz zajęciach plastycznych. Podczas zabaw swobodnych miały okazję poznać rówieśników, pobawić się zabawkami, zajrzeć w każdy ciekawy kątek oraz oswoić się z nowym miejscem, aby we wrześniu chętnie i bez obaw do niego wrócić. Dla Rodziców był to czas na dokładniejsze poznanie oferty edukacyjnej, rozmowę z Dyrekcją oraz nauczycielkami pracującymi w poszczególnych grupach. Na zakończenie każde dziecko otrzymało kolorową naklejkę oraz coś słodkiego, aby nabrać apetytu na nasze przedszkole. Był to dzień wesoły i pełen pozytywnych wrażeń.
Dziękujemy rodzicom za przyjęcie naszego zaproszenia. Mamy nadzieję, że dla każdego z naszych gości był to mile spędzony czas.
Dzieciaczki, do zobaczenia we wrześniu!

Innowacja pedagogiczna
„Każdy przedszkolak to mały Polak”

innowacja

Nasze przedszkole bierze udział w innowacji pedagogicznej pt: „Każdy przedszkolak to mały Polak”.
Wychowanie w miłości do Ojczyzny, kultywowaniu polskich tradycji i szacunku do twórców Niepodległej powinno być elementem nauki już na etapie edukacji przedszkolnej.
Postawy, które ukształtujemy w dzieciach w tym wieku towarzyszą im praktycznie przez całe życie.
Celem naszego działania jest:
- kształtowanie więzi emocjonalnej dziecka z rodziną, rówieśnikiem, przedszkolem;
- kształtowanie właściwego stosunku do otaczającego świata, dostrzeganie piękna i wartości przyrody oraz przyswajania zasad jej ochrony;
- kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji;
- przygotowanie dzieci do pracy i życia społecznego oraz aktywnego uczestnictwa w kulturze

Autor innowacji:
Anna Stasik

„Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji.”
Maria Dąbrowska

IX GMINNY KONKURS POLONISTYCZNY
O ZŁOTE PIÓRO BURMISTRZA

Organizator:
Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim pod patronatem Burmistrza Makowa Podhalańskiego.

Cele konkursu:
• Sprawdzenie stopnia znajomości treści książek.
• Kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
• Rozbudzanie pasji czytelniczej oraz zamiłowania do literatury.
• Rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
• Popularyzacja wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży.
• Wzbogacanie słownictwa poprzez obcowanie z pięknem języka literackiego.

Czytaj więcej: IX Gminny Konkurs Polonistyczny

W dniu 12.03.2019 r. uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz ósmych szkoły podstawowej wzięli udział w II Powiatowym Festiwalu Zawodów zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Gospodarzem tegorocznej edycji był Zespół Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej. Uczestnicy Festiwalu poznali oferty edukacyjne szkół ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat suski.

20190306 092927

Nasza szkoła kolejny raz udowodniła, jak ważną rzeczą jest integracja. W ramach kampanii „Kilometry Dobra” mieliśmy ogromny zaszczyt gościć przedstawicieli Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego z Juszczyna. Przyjechali, aby zaprezentować nam przedstawienie pt. „Rzepka”. Inscenizacja była przeplatana utworami muzycznymi. Publiczność aktywnie wspierała aktorów gorącymi oklaskami. Występ został zakończony gromkimi brawami i owacją na stojąco. Warto wspomnieć, iż mieliśmy także możliwość zaznajomienia się z językiem „Makaton”, czyli systemem gestów i symboli, które umożliwiają porozumiewanie się osobom ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi. To było niezwykle radosne, ale i pouczające spotkanie, za które serdecznie dziękujemy.

Uczestnicy


obrazel

Dyrektor Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim ogłasza zapisy dzieci do przedszkola oraz oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej tzw.: „oddziałów zerowych”, na rok szkolny 2019/2020.
Zapisy przyjmowane są w sekretariacie szkoły w godzinach 9.00 – 14.00, w terminie od 11.03.2019r. do 22.03.2019r.

RODZICÓW PROSIMY O DOKŁADNE SPRAWDZENIE:
ODLEGŁOŚCI ZAMIESZKANIA OD SZKOŁY
ROLI NA JAKIEJ DZIECKO JEST ZAMELDOWANE (dotyczy: Białki, Grzechyni, Żarnówki)

Druki do pobrania:
w sekretariacie szkoły lub na stronie internetowej szkoły: www.zsmakow.edu.pl w zakładce rekrutacja.

obrazek2

 

otwarty

Dyrekcja Zespołu Szkół – Gminnego Przedszkola Samorządowego w Makowie Podhalańskim wraz ze społecznością przedszkolną  zapraszają wszystkich przyszłych przedszkolaków wraz z rodzicami na „Dzień Otwarty w Przedszkolu”, który odbędzie się w piątek 15 marca 2019r., w godz. 9.00 – 11.00.

W programie:
zabawy integracyjne
zabawy kreatywne
zabawy plastyczno- techniczne
zwiedzanie przedszkola
poznanie oferty przedszkola


Przyjdź i poznaj nas lepiej

 img 20190227 111328

Dnia 27.02.2019 roku dzieci z oddziałów zerowych (O A, B, C) wybrały się do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, aby obejrzeć spektakl pt."Cztery łapy". Przedstawienie oparte było na motywach lektury pt. "Puc, Bursztyn i Goście" Jana Grabowskiego. Sztuka bardzo podobała się małym widzom, którzy nagrodzili ją gromkimi brawami. Kolejnym spotkaniem ze sztuką teatralną, było przedstawienie pt. "Co piszczy w trawie", które dzieci obejrzały w Wadowicach na "deskach teatru" dnia 4.03.2019 roku. Tym razem przenieśli się w magiczny, fantastyczny świat pełen przygód mieszkańców łąki, którzy z humorem udowodnili, że chociaż wszyscy tak bardzo się od siebie różnią to, tylko wspólnymi siłami mogą pokonać wszelkie trudności i dokonać czegoś naprawdę wielkiego.

Opracowała: Sylwia Świstek

100 2629

W dniu 28 lutego na scenie w Szkole Podstawowej w Makowie Podhalańskim zostało wystawione przedstawienie pt. „Little Red Riding Hood” przygotowane przez uczniów klasy VIIc: J. Barcik, K. Kubieńca, A. Kadelę, K. Malinę, A. Frosztęgę, D. Lewandowską oraz A. Łygę . Wybór scenariusza przedstawienia teatralnego, podział ról, praca nad wymową, intonacją, gestem i mimiką, kostiumy, charakteryzacja, tworzenie scenografii i przede wszystkim próby odbywały się w ramach innowacji „Ze sztuką za pan brat” realizowanej od listopada 2018 do marca 2019 roku pod kierunkiem nauczyciela języka angielskiego Katarzyny Melzer.
Zajęcia dały dzieciom szeroki wachlarz możliwości obcowania z językiem angielskim, doskonalenia kompetencji językowych, poznania obcej kultury oraz tradycji. Ponadto wspierały proces nauczania oraz przygotowywały do samodzielnego uczenia się języka angielskiego i umacniały wiarę we własne siły, co ma ogromny wpływ na motywację. Podczas pracy uczniowie doświadczali przeżyć estetycznych związanych z wykorzystaniem różnych środków percepcji wizualnej (mimika, ruch, charakteryzacja, kostiumy, rekwizyty, oprawa sceniczna) oraz słuchowej (poprawna wymowa, intonacja, akcent, dykcja, muzyka).
Praca nad sztuką i przede wszystkim efekt końcowy sprawiały uczniom ogromną radość. Z niecierpliwością oczekują oni kolejnych przedstawień.


KM

W niedzielę 24. lutego 2019 r. w Zespole Szkół w Makowie Podhalańskim odbyły się Ostatki Szkolne zorganizowane przez Radę Rodziców i Dyrekcję Szkoły.
Gwoździem programu było przedstawienie pt. „Galimatias” przygotowane przez nauczycieli i uczniów z koła teatralnego z gimnazjum. Celem spektaklu było hasło przewodnie Ostatków: „Bawiąc, uczyć”. Przedstawienie zostało z entuzjazmem przyjęte przez publiczność i nagrodzone gromkimi brawami.
Dalsza część Ostatków miała miejsce w hali sportowej, gdzie jako pierwsze zaprezentowały się cheerleaderki w tańcu z szarfami oraz w tańcu akrobatycznym. Następnie odbył się pokaz mody przygotowany przez uczennice Zespołu Szkół im. J. Kantego w Makowie Podhalańskim pod kierunkiem p. Izabeli Mentel i p. Małgorzaty Jurek.
Kolejnym punktem programu były występy przedszkolaków i uczniów oddziałów zerowych naszej Szkoły, nad którymi czuwały panie wychowawczynie.
Następnie dzieci z klas I – III zaprezentowały piosenki połączone z tańcem, które przygotowały ze swoimi wychowawczyniami. Po piosenkach zebrani goście podziwiali występy dzieci z grupy baletowej, a następnie tańce klasyczne, latynoamerykańskie oraz sportowe w wykonaniu młodzieży ze szkoły tańca „Elita”.
Odbył się również pokaz udzielania pierwszej pomocy w przypadku złamania kończyny przygotowany przez strażaków OSP w Makowie Podhalańskim. Strażacy zapoznawali najmłodszych ze sprzętem strażackim i wyposażeniem wozu strażackiego.
Na zakończenie p. Gabriela Bryndza zaprosiła wszystkich do zumby.
Przez całe niedzielne popołudnie odbywały się zajęcia „Klubu Małego Chemika”, w czasie których wykonywano ciekawe doświadczenia. Ponadto uczniowie demonstrowali swoje prace wykonane w ramach projektu unijnego „Doświadczamy nauki”.
Prezentowano też prace wykonane przez uczniów – roboty z klocków „LEGO WeDo20”.
Każdy gość miło spędził czas, także maluchy, dla których przygotowano specjalny kącik zabaw z wieloma atrakcjami oraz basenem z piłkami.

„Jest karnawał.
W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara – strojów pięknych co niemiara!
Niech się bawią duzi, mali
zgromadzeni na tej sali”.

dsc 0550

 

INTEGRACJA PEŁNĄ PARĄ

22 lutego 2019r. w Zespole Szkół w Makowie Podhalańskim zorganizowano imprezę integracyjną pod wdzięczną nazwą; „Karnawałowy Zawrót Głowy”. Inicjatorami dziewiątego już spotkania byli harcerze makowskiej szkoły. Na bal licznie przybyli goście reprezentujący zaprzyjaźnione placówki – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Makowie Podhalańskim, Ośrodek Rehabliltacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Juszczynie, Szkołę Podstawową z Żarnówki oraz Szkołę Podstawową z Grzechyni.

Ideą spotkania było propagowanie szeroko pojętej integracji. Celem integracji powinno być bowiem powszechne braterstwo, które wdroży do życia każdego uczestnika radość, wzajemne zrozumienie i solidarność. „Niech ten wspólnie spędzony czas pozostawi w naszych sercach niezatarte wspomnienia wielkiej radości i wzajemnej akceptacji. A my dorośli, patrząc na zabawę dzieci, uczmy się od nich spontaniczności i radości życia” – mówiła harcerka, która powitała gości.
Dyrektor Zespołu Szkół mgr inż. Artur Piórkowski w swoim uroczystym przemówieniu również serdecznie zapraszał wszystkich zgromadzonych do zabawy.

W tym niezwykłym dniu hala sportowa przeistoczyła się w magiczną krainę pełną różnobarwnych postaci. Kreacje przebierańców, dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, budziły podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Bal rozpoczął się wspólnym wykonaniem poloneza - narodowego polskiego tańca, dawniej nazywanego tańcem dworskim. Wszyscy bawili się doskonale, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom, jak i rodzicom. Animatorzy zachęcali do różnych zabaw, korowodów i tanecznych kółeczek. Nawet dorośli w towarzystwie dzieci i młodzieży dobrze się bawili, wspomnieniami wracając do lat dzieciństwa. Wszędzie widać było uśmiechnięte twarze, a jak powszechnie wiadomo, uśmiech dziecka jest najważniejszy. Nasze serca przepełniały się radością, gdy na parkiecie dostrzec było można dziesiątki uradowanych dzieciaków.
W czasie przerwy wszystkich zaproszono na poczęstunek, który zorganizowali uczniowie, harcerze oraz ich rodzice.
Jednak przyjemne inicjatywy szybko się kończą. Nasz bal także dobiegł końca, ale my już zapraszamy na kolejny w przyszłym roku.

Organizatorzy

Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31